Alternatif Tıp Yöntemleri

Klasik tıp kadar önemli olmaya başlayan alternatif tıp son yıllarda pek çok hastalığı tedavi etmede önemli bir rol üstleniyor. İlaç döngüsüne giren hastaların özellikle yönelmek istediği alternatif tıp, bilimsel temelli olduğunda kişiye pek çok açıdan faydalı olabiliyor.
Alternatif Tıp Yöntemi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Alternatif tıp yöntemleri seçiminde önemli olan neden sonuç ilişkisini doğru kurabilmektir. Evrensel kural olduğunu söyleyebileceğimiz bu neden sonuç ilişkisi, her hastanın alt yapısındaki temel nedeni bulmaya yarayacaktır. Yaşam boyunca meydana gelen olumsuzluklar düşünüldüğünde, alternatif tıbbın önemi daha da iyi kavranabilir.
Öncelikle hastaların öyküsü dinlenmeli ve yapılabiliyorsa klasik tıp ile tamamlayıcı tıp birleştirilmelidir. Konvansiyonel tıpla beraber kullanılabilecek bilimsel alternatif tıp yöntemleri içerisinden en çok kullanılanları şu şekilde sıralayabiliriz:
• Nöral Terapi yöntemi
• Fioterapi
• Aile Dizimi
• Homeopati
• Manyetik Alan tedavisi
• Hipnoz yöntemi
• Kinezioloji
• Psikoterapi
• Mezoterapi

En Sık Kullanılan Alternatif Tıp Yöntemleri Nelerdir?

Bilimsel alternatif tıp yöntemleri içerisinde en çok kullanılan yöntemlerin başında Homeopati yöntemi gelmektedir. 200 sene öncesinde geliştirilmiş olan bu yöntem Alman hekim Hahnemann tarafından bulunmuştur. Doğal ve etkili olan bu yöntem, doğal yöntemlerin frekanslarını kullanarak çalışma prensibine sahiptir.
Nöral terapi yöntemi 1920 senesinden beri kullanılan alternatif tıp tedavi yöntemlerinden biridir. Cilde yapılan lokal anetezi iğnelerinin, bedene etkisini gözler önüne seren bu tedavi bilhassa migren gibi hastalar için kullanılmaktadır. Pek çoğumuzun sıklıkla duyduğu alternatif tedavi yöntemlerinden bir diğeri de akupunkturdur. Bedenin enerji akışını düzenleyen bu tedavi yöntemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylandığı için son derece güvenilirdir.
Proloterapi Mezoterapi yöntemi de iğneyle tedavi etme yöntemlerinden biridir. Kas ve eklem ağrısı yaşayan hastalar için tercih edilen bir tedavi şeklidir. Aile dizimi yöntemi bir Alman psikoloh tarafından geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, hastanın problemlerini geçmiş ailevi ilişkilerin şifa bulmasıyla çözüme ulaştırmayı hedefler. Geçmişle kör bağlantısı olan hastalarda çok fazla işe yaramaktadır. Bunun haricinde hipnoz, manuel terapi ve manyetik alan tedavisi gibi sayabileceğimiz farklı tedavi yöntemleri de vardır.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM