Ankara Bebek ritüeli hizmetleri

Ankara Bebek ritüeli hizmetleri

Kimi zaman evliliğin bir sonra ki adımı olarak çiftler mutlu evliliklerini pekiştirmek ve ailelerini tamamlamak için bebek sahibi olmak isterler. Fakat çoğu zaman yenidoğan bebeklerimizi özellikle büyüklerimizin ve atalarımızdan kalan geleneklerimiz ile bir takım bebek ritüelleri ile büyütürüz. Bu bebek ritüeli daha çok aile büyüklerinin katılımı ve yönlendirmesi doğrultusun da olsa da, bazen dışarıdan destek olması amacı ile bebek ritüeli hizmetleri alabiliriz. Burada bebek ritüeli yapmak, tamamen ailelere ve o yörenin gelenek ve göreneklerine bağlı olarak değişmektedir. Bazı yörelerde hiçbir bebek ritüeli yapılmazken bazı yörelerde ise pek çok bebek ritüeli uygulaması mevcuttur.

Ankara Bebek ritüelleri uygulaması nelerdir

Kişilerin dini inançlarından bağımsız olarak yapılan bebek ritüel uygulaması dünyanın dört bir yanında yapılmaktadır. Özellikle bazı yörelerde, bebek doğduktan sonra, eve gelen misafirlere kaynar adı verilen ve içerisinde çeşitli baharatlar bulunan bir içecek verilirken, bazı yörelerimizde loğusa şerbeti verilmekte, bazı yörelerimizde ise özel hiçbir şey verilmemektedir. Bu ve benzeri uygulamalar tamamen yöresel ve geleneksel uygulamalardır.  Genel olarak bebek ritüeli yapılması bebeğin dişinin çıkmasına kadar devam etmektedir. Ülkemizde yapılan bazı bebek ritüelleri şöyledir;

  • Tuzlama töreni ( doğumdan hemen sonra birkaç saat içinde gerçekleştiren bir uygulamadır. Bebek, ter kokmasın diye, kimisine göre ise  beyaz tenli olsun diye yapılan bu törende bebeğin üzerine tuz serpilir ve sonra yıkanır ).
  • Gövend töreni ( Anne ve bebeği ziyarete gelen kişilerin Gövend adı verilen şeker ve leblebi karışımı veya lokum, çikolata gibi tatlı yiyecekler getirmeleridir ).
  • Doğum helvası ( Doğumun hemen arkasından helva pişirilerek eve gelen misafirlere ikram edilmesidir ).
  • Ad koyma töreni
  • Lohusa mevlidi
  • Kırk uçurma ve kırk çıkarma töreni
  • Diş hediği
Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM