Ankara Bireysel Terapi Hizmetleri

Ankara Bireysel Terapi Hizmetleri

Bireysel terapi, psikoterapist ve danışan kişinin karşılıklı olarak sürdürdükleri psikoterapi çeşididir. Bu terapi türünde terapist tarafından, bireyin ihtiyaçları ve problemleri tespit edilir. Bu hususlara göre de terapinin süresi belirlenir.

Bireysel Terapinin Amaçları

Ankara Bireysel terapi hizmetlerinin amacı, bireyin kendine olan güvenini yeniden kazanmasını sağlayarak yaşadığı sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olmaktır.     Yani kişinin kendi kendisinin terapisti olması için çaba göstermek ve uygun ortamın oluşmasını sağlamaktır. Tedavi süreci içerisinde, danışan kişinin diğer bireylerle olan ilişkilerinin düzenlenmesi, öz farkındalığının arttırılması da diğer amaçlar arasında bulunmaktadır.

Bireysel Terapinin Faydaları

Yapılan araştırmalar bireysel tedavinin, hastalar üzerinde bulunan problemleri azalttığını veya tamamen ortadan kaldırdığını göstermektedir.

  • Birey, kendini daha rahat ifade etmeye başlar. Kendine olan güveni artar ve sorunları ile baş edebilecek seviyeye gelir.
  • Bireyin, çevresinden sakladığı bazı özel durumları ve sırları, psikoterapistine anlatarak üzerindeki baskının hafiflemesini ve daha rahat hissetmesini sağlar.
  • Rahatsızlığı yüzünden asosyalleşmiş bir bireyin, en azından seanstan seansa sosyalleşmesinin ve dertlerini anlatabilmesinin önün açar.

Bireysel Tedavi nerelerde ve kimler tarafından verilir?

Bireysel terapi hizmetleri, psikoterapist ofislerinde, psikoterapi merkezlerinde ve kliniklerde; psikoterapi enstitüleri veya üniversitelerin psikoloji, psikiyatri ve PDR uzmanlığı gibi alanlarında eğitim almış uzmanlar tarafından danışan kişilere verilmektedir.

Bireysel terapist seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Uzmanın almış olduğu psikoterapi eğitimi. (Psikoterapistler, sizi ihtiyacınıza göre başka psikoterapistlere de yönlendirebilirler.)
  • Psikoterapistin iş tecrübesi ve çalışma alanları.
  • Kendinizi ifade ederken rahat hissedebileceğiniz bir terapist olması. Çünkü terapist ve danışan arasındaki sağlıklı bir iletişim hem tedavi sürecini kısaltmakta hem de sorunlara köklü bir çözüm getirmekte fayda sağlamaktadır.
  • Terapistinize rahat bir şekilde ulaşımınızın olması

Gibi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM