Ankara Yaşam Analizi Hizmetleri

Ankara Yaşam Analizi Hizmetleri

Yaşam analizi, herhangi bir olayın biyolojik olarak meydana gelme zamanının hesaplanmasıdır. Bir diğer adı da sağkalımdır. Ankara yaşam analizi hizmetleri de bu noktada tedavi sonrasında hastaların tahmin edilen yaşam sürelerinin sağkalım analizlerine bağlı olarak sonuç elde etmeyi amaçlar.

Deney ve kontrol gruplarında beklenen yaşam süreleri mukayese edilerek klinik denemeler ve medikal araştırmalar yapılır.

Örneğin; iki farklı hasta grubu kıyaslanarak yaşam süreleri karşılaştırılır. Buradan yola çıkarak grupların yaşam analizleri belirlenir.

Yaşam analizi özellikleri

Hastalar üzerinde uygulanan bu yöntem sadece tıp için kullanılmaz. Birçok alanda uygulanabilecek farklı yaşam analizi özellikleri vardır. Bunlardan bazıları;

  • Yaşam analizi, sosyal hayat, ekonomi, zooloji veya botanik gibi alanlarda da uygulanabilir.
  • Mevcut popülasyondaki oluşum süreçleriyle ilgilenir.
  • Yaşam analizlerinin uygulanmasındaki en önemli nedenlerden biri ise, herhangi bir sebepten dolayı gözlem dışı kalmış durumları da hesaplayarak analiz edebilmesidir. Bu teknik kendi içinde iki gruba ayrılır;
    • Tamamlanmış gözlem (Süreç içerisinde herhangi bir aksilik yaşanmadan gözlem tamamlanır.)
    • Tamamlanmamış gözlem (Süreç içerisinde bir sebepten dolayı sonuca varılamayan, araştırma dışı gözlemdir.)
  • İki olayın arasındaki inceleme için sürecin uzunluğu ele alınır.
  • Yaşam sürelerinin değişikliğinin etkileri incelenir.
  • Yaşam süreçlerinin gösterildiği yaşam tabloları hazırlanır.

Yaşam analiz tablosu ne işe yarar?

Veri sonuçları araştırmacının belirlediği süre çerçevesinde aralıklı olarak değerlendirilir. Araştırmadaki bu süre zarfında belirlenen aralıkların getireceği bazı olumsuzluklara karşı olarak Kaplan- Meier yöntemi kullanılır. Bu yöntem yaşam analizi tablosudur.

Araştırma doğrultusunda belirtilen süre boyunca gözlemler günü gününe yapılır. Gerçekleşen her olayda, olayın ortaya çıkış süreleri bu tablo aracılığıyla göz önüne alınır. Bu yöntem ile süre aralıklarıyla ulaşılan olasılıkların yüzde düzeyi belirlenir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM