Bebek Ritüeli Hizmeti

Yeni doğan bebeklere yönelik yapılan batıl inançta diyebilecek bazı durumsal uygulamalardır. Durum tamamı ile inançla alakalı bir ritüel uygulamasıdır.

Örneğin; Yeni doğana sarı renk sarılık olmasından korktuğu için hastalığı çeker diye giydirilmeyen bir enktir. Çakralar açısından ise sarı 3. Çakara ve güç merkezi olan blokajları aktifleştirdiği için yaşam enerjisini emmesi halinde henüz vücut dengesini kuran bir bebek için uygun değildir bu durumda mantık açıklaması olarak değerlendirilir.

Yani yeni doğan bir bebeğe karşı kötü olmasınve olumsuzluklardan korunsun diye yapılan bazı ritüeller, uygulayarak koruma iç güdüsü ile ortaya çıkmış bir ritüeldir.

Yeni Doğan Ritüellerinin Nedenleri Nelerdir?

Örneğin; yeni doğan bir bebeğin ilk banyosu ilk zamanlar yapılmaz. Bebeğin bedeni ıslak bir bez ile silinir. Bunun nedeni göbek bağı denilen kordonun 15 ile 20 gün arasında düşme sürecinde bu bağın mikrop kapmaması için uygulanan korumacı bir ritüel oluşudur. Ve 20. Güne kadar yapılmayıp 20 gün sonrasında yapılan banyoya kırk adını alırdı. 40. Gün yapılan banyo ile halk arasında kırklama olarak bilinen banyo yaptırılır artık olumsuzluklardan kurtulduğuna inanılırdı.

Yöreden yöreye belli başlı bazı farklılıklar da mümkündür. Çocukların büyüme sürecinde bebeklerin özgürleşme alanında başlarına herhangi bir şey gelir mi gelirse ne olurda diye duyulan korkular nedeni ile yapıldığını savunan bir kesim var iken diğer bir kesim bu durumun tamamen korku dolu kaygılardan dolayı olduğunu iddia etmektedir.

Bebek Ritüellerinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda bebek doğmadan yapılan bebek partileri moda olmuş durumdayken diğer bir çokorganizasyon da bu tür ritüelleri tercih etmek kulağa eğlenceli ve keyif verici geliyor olacak ki çok talep edeni var. Günümüzde çoğu kişinin tercih etmesinin nedeni gerçekten hangisi tabi bilinmemektedir. Ancak geçmişten bu zamana kadar gelen döneme bakıldığında aktarılanları geleneklerimizi devam ettirme noktasında hatırlanması gerekir.

Bebek Ritüelleri Sadece Geleneksel Olanlar Mıdır?

Günümüzde gelenek, ritüel kelimeleri geçmiş yaşantımızdan getirilen ata kültürü şeyler olarak bilinip görülmektedir ki bu bir bakıma doğrudur. Tabi ki sadece halkın geleneklerinden oluşmamaktadır. Bugün bir anne adayı bebeğinin uyku eğitimioluşturması da bir uyku ritüeli sayılmaktadır.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM