Çakra Temizliği

Kökleri Hint felsefesine dayanan çakra fiziksel bedeninizle beraber hareket eden enerji bedeni olarak da kısaca bahsedilebilir. Enerji kaynaklarına baktığımız zaman insan 88 bin farklı çakra olduğunu söyleyebiliriz. Temel çakra sayısı ise 7’dir. Çakranın kelime anlamına baktığımız zaman Tibet dilinde tekerlek anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Asya kültürüne göre insandaki enerji merkezi olan çakralar insanın huzurlu yaşamı için son derece önemli oluyor.

Çakra Temizliği İçin Yapılabilecek Adımlar Nelerdir?

• Öncelikli olarak kendinize 15-20 dakika ayırmanız gerekir. Bunun için rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda bulunmanız önemlidir.
• Rahat ve konforlu bir alana oturmalısınız. Yatmak yeni başlayanlarda uykunun gelmesine neden olabilir. Omurganızın dik durması önemlidir. Nefesin düzenli olması için sağlıklı bir duruş mühimdir.
• Nasıl bir meditasyon yapıyor olursanız olun iyi niyet belirtmeniz önemlidir. Sağlığınıza katkıda bulunmak için niyetinizi içselleştirmeli ve sevgiyi hissetmek gibi içsel bir huzura ermelisiniz.
• Öncelikli olarak nefesinize dikkat kesilmeli ve derin bir nefes almalısınız. Bir saniye beklettikten sonra nefesinizi geri verebilirsiniz.
• Aldığınız her nefeste kalp çakralarınıza enerji dolduğunu hissetmeniz önemlidir.

Çakra Çeşitleri Nelerdir?

Çakra çeşitleri çok sayıda olsa da temelde insan vücudundaki temel çakra çeşitlerinden şu şekilde bahsedebiliriz:
Kalp Çakrası: Timus beziyle bağlantılı olan çakralardır. Dokunma duyusunu ifade eder ve sevgi duygulalarımızla bağlantılı olan çakralardır.
Haç Çakrası: Böbreküstü bezlerinin olduğu yerdedir. Karın kısmının altında yer alır.
Kök Çakrası: Üremeyle alakalı olan çakralardır ve belkemiğinin sonuna bağlıdır. Rengi kırmızıdır.
Güneş Sinir Ağı: Pankreas bezini yöneten ve rengi sarı olan çakralardır. Bu çakra arzuları, ilişkileri yönlendirmesi açısından son derece önemlidir.
Alın Çakrası: Hipofiz bezleriyle ilgili olan çakralardır. Sezgilerimiz için önemlidir ve hayalgücü için de enerji akışı sağlayan çakraların başında gelir.
Tepe Çakrası: İpfez beziyle alakalı olan çakralardır. Rengi mordur ve taç çakra olarak da anılabilir. Farkındalık olarak bilinen çakra bilinçlenme seviyesiyle alakalıdır.
Gırtlak Çatlası: Tiroid bezini yöneten bu çakranın rengi de mavidir ve boğazımızda yer alır. Üçüncü göz çakrası olarak da bilinir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM