Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Hizmeti

Başarısız öğrenci, diye bir şey yoktur! Sadece kendine ve öğrenme yeteneğine güven konusunda sıkıntı yaşayan öğrenci vardır. Herkesin kendine özgü bir potansiyeli olduğu için öğrenme düzeyleri de farklıdır. Bu potansiyeli fark ederek ortaya çıkarmak, öğrenci koçluğu çalışmasının temelidir. Öğrenci koçluğu nedir?

Öğrenci koçluğu, derslerden yüksek not alma sınav kazanma ya da akademik başarı yükseltmeye yönelik değil, öğrenciyi birey olarak kazanmaya yönelik yapılan bir çalışmadır.

Bu tanım çerçevesinde öğrenci koçluğu kavramı ile öğrenci koçu olduğunu iddia eden bir takım insanlarla ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaparak yapılan yanlışların önüne geçmemiz gerekmektedir.

Öğrencilerin; öncelikle kendilerini tanımaları, güçlü yanlarının ve yeteneklerinin farkına varmaları, hedef oluşturmada ve kendi içsel kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine, motivasyonlarını yükseltmeye yönelik hizmettir.

Öğrenci Koçluğu Hangi Yöntemlerle Başarı Getirir?

Öğrenci koçluğu, kişinin özeli ve kişiliği çerçevesinde yapılaması gereken bir çalışma olup, gizlilik ve etik değerlerden taziz vermeden sunulan bir programdır.

Öğrencinin öz saygısını yükselterek akademik okul başarısını artırmayı,

Kendine uygun hedefler seçmesini,

Bilinçli çalışmayı öğrenmesini,

Zamanı, önceliklerini belirleyerek kullanmasını,

Güçlü yönlerini açığa çıkartması ve kullanmasını,

Doğru iletişim kurmasını,

Kendine güvenini geliştirmesini hedefler.

Bütün öğrenciler hayallerini gerçekleştirerek başarılı olmak isterler. Başarılı olmak için, açık, net ve ulaşılabilir hedefler belirlemeli, belirlediği hedefleri gerçekleştirmek için azimli olmalıdır. Zira azimli olmak, başarmanın yarısıdır. Hedef belirlemeden başarılı olmak zordur. Bu durum, rüzgâr olmadan, yelkenlinin yol alamaması demektir.

Genellikle küçük yaştaki öğrenciler, vakitlerini bilgisayar başında oyun oynayarak geçirmeyi, ders çalışmaya tercih ederler. Akademik olarak çocuklarının, büyüdüklerinde çok iyi bir yerde olmasını isteyen anne babalar, bu durumdan fazlasıyla şikâyet ederler. Çocuklarının oyun oynadıklarını gördüklerinde rahatsız olurlar, çocuklarının sürekli ders çalışarak görmek isterler.

Hâlbuki gelişme çağındaki çocukların ders çalışmak kadar oyun oynamaya, yaşıtlarıyla zaman geçirmeye de ihtiyacı vardır. Aynı sınıfta okuyan iki öğrenciden biri, günde sadece 2 saat ders çalışma ile yetinirken;   günde 10 saat ders çalışan diğer bir öğrenciden daha başarılı olabilir. Burada önemli olan, zamanın nasıl kullanıldığıdır. Verimli kullanılmayan saatler boyunca masa başında oturmak, öğrenciye hiçbir fayda sağlamaz, aksine derslerden daha fazla sıkılmasına da neden olabilir. Öğrenci koçunun görevi burada, öğrencinin kişisel özelliklerine en uygun ders çalışma yöntemlerini bulmasını ve zamanı verimli kullanmayı öğrenmesini sağlamaktır.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM