İş Hayatı Analizi Hizmeti

İş hayatı analizi yani bir diğer deyişle swotanalizi hem kişisel hem de kurumsal amaçlı olarak yapabilmektedir. Peki, nedir bu swot analizi?

Swot analizi, her işletmenin ve ya her bireyin kendini tanıyarak güçlü, zayıf yönlerini ve önlerine çıkabilecek fırsatlarını, tehditlerini bilmesi ve ona göre şekil alıp iç ve dış çevrenin gerçekçi bir şekilde değerlendirmesini sağlayan analiz tekniğidir. Yani firmaların ya da bireylerin kendilerini daha iyi tanımaları için yapılır. Her insanın ve ya her firmanın iş hayatında belli bir potansiyeli vardır.

Bu potansiyel bazı alanlarda düşükken bazı alanlarda da yüksek olabilmektedir. Ve bu potansiyellerini nasıl kullandıkları, nasıl geliştirdikleri ve nasıl geliştirmeye çalıştıkları swot analizi için çok önemlidir. Çünkü bütün bunlar başarı için bir belirleyicidir. Potansiyelimizin düşük olduğu zamanlarda ise neden düşük olduğunu geliştirmemiz gereken yönlerimizi bilir ve tanırsakonlarıdoğru bir şekilde yönetebilirsek, bu yönler bizim için daha az görünür olup daha az soruna yol açarlar.

İş Hayatı Analizi Nelerde Kullanılır?

Swot analizi dört sözcüğün baş harflerinden oluşan bir sözcüktür. Bunlar; Strenghts (güçlü yönler),Weaknesses (zayıf yönler), Opportunities (Fırsatlar), Threats (Tehditler) dir. Bu test yapımında her kelime kendi içerisinde sorgulayıp, düşünülmelidir. Yani swot analizini oluşturan bu kelimeler tek tek değerlendirilmelidir. Bu kelimeleri ele alırken doğru şekilde uygulamak en önemli noktadır. Çünkü kendi yararları ve gelecekleri için swot analizini ele alıp oluştururlar.

Kişiler ve ya işletmeler önce güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varmalı ve kendilerini gözden geçirebilmelidirler. Kendilerinigeliştirmeleri ve büyümeleri için önlerine çıkan fırsatların farkına varmaları, çıkan fırsatları da zamanında ve doğru şekilde değerlendirmeleri gerekir. Fırsatlarını değerlendirir ve belirlerken iç ve dış tehditlerin de önceden farkına varılmalı, belirlenmeli, detaylı şekilde düşünüp analiz edilip karar verilmelidir.

Swot analizi; işletmeler ile işletmeler arasındaki her birim ile,bireylerin kendilerini tanımaları ve başarılı olabilmeleri için hemen hemen her yerde kullanılabilir. Bir işletmenin ve ya insanın kendi güçlü ve zayıf yönlerini tanıyıp bilmesi onu daha güçlü yapacak ve başarı merdivenlerini daha çabuk çıkmasına yardımcı olacaktır.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM