Metafizik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Metafizik Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde çoğumuz sosyal hayat ve iş hayatının yoğunluğu içerisinde kaybolup gitmekteyiz. Dolayısıyla çoğumuz farklı arayışlar peşinde koşmakta, hayatımızı renklendirmek için farklı arayışlar peşinde koşmaktayız. Evrende bilmediğimiz, ama bilmek istediğimiz o kadar çok şey var ki… İşte hayatımızı monotonluktan kurtarmak ve yeni bir şeyler öğrenmenin yollarından olan astrolojiye, fala birçoğumuz merak sarmıştır. Hiç inanmıyorum, diyen bir insanın bile astrolojiyle, burçlarla ilgilendiği hepimizin malumudur.

Metafizik ve astroloji arada fark olmakla birlikte, aynı sorulara yanıt araması münasebetiyle arada ilişki göze çarpar.  Metafiziğin aksine astrolojide ağırlık, arayan üzerindedir yani astroloji ile uğraşan medyumlardadır, onun ne aradığında değil. Medyumlar astroloji ile ilgilenmelerinin yanında cinler vasıtasıyla büyü de yapabilmektedirler.Astroloji; gerçektir olup fakat hepimizin göremediği, göremediğimiz, ama görmek istediğimiz; bilemediğimiz, ama bilmek istediğimiz bir alandır, gözleme dayanır. Bizi daha mutlu kılmaya,daha net, anlaşılır olmamıza çalışır.Metafizik,ise bir disiplin içerisinde arananı sorgular. Felsefî bir kavram olup ontolojik olarak sorgulama yapar.Metafizik, fizik ötesi (doğa ötesi) anlamına gelmekte olupduyu organlarıyla algılanamayan, duyular üstü, sadece akılla kavranabilen felsefî disiplindir.

Metafizik Nerelerde Kullanılır?

Metafizik, duyular ötesi sorgulama olması nedeniyle soyut kavramlarla mantık ilkeleri çerçevesinde bilimin dışında olan çözüme kavuşmamış her alanda yararlandığımız bir felsefî daldır.

Metafizik kavramı Aristoteles’in yazılarını düzenleyen öğrencileri tarafından kullanılmış, Aristoteles’in fizikle ilgili yazılarından sonra yazılanların Metafizik (fizikten sonra gelen) şeklinde isimlendirilmesiyle doğmuştur. Metafiziğin konusu Aristoteles tarafından varlığın ilk nedenlerinin (arkhe) araştırılması olarak belirlenmiştir. Metafizik varlığa, bilgiye, insana; Tanrı ve ruh gibi doğaüstü kavramlarla yaklaşmaya çalışır.

Modern çağımızda bilimsel ve teknolojik çalışmaların bu denli hızlı bir şekilde ilerlemesine ve yönlendirmesini sağlayan unsur, sorgulamamızdır. Temel amacımız mutlu bir hayat sürmemiz ve ruhsal dinginliğimiz olduğu için bütün uğraşlar ve arayışlar bunun içindir. Ayrıca biz insanları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğimiz, aklımız ve aklımızı kullanabilmemiz, düşünebilmemiz olduğu için içimizde ve dışımızda olan her bir şeyi sorgulamalıyız. Bu şekilde yaptığımızda varlığımızın esas gayesine ulaşmış, hem kendimize hem insanlığa olan vazifemizi yerine getirmiş oluruz.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM