NLP Nedir?

NLP Amerika’da geliştirilen (Nöro Lingüistik Programlama) olarak açılımı olan zihin ile dil arasında etkileşimi kuvvetlendiren bir ekol olarak bilinir. NLP nedir sorunun karşılığı olarak kişiye özgüven aşılayan bir ekol olarak da nitelendirilir.

NLP Ne İşe Yarar?

Kişiye başarı ve motivasyon stratejilerini öğreten bu stratejilerin içselleştirilip hayata uygulanması noktasında yol gösteren bir terapi olarak bilinmektedir. Kişinin kendi iletişim metotlarını geliştirmesi ve hayatında mutlu, sağlıklı ve başarılı bir yol almasına destek olmaktadır.

Başarı ve iletişim stratejisi öğretmeyen NLP kişiye başarılı olma ve etkili iletişim kurma becerilerinin gelişmelerinde takviyede bulunur.

NLP pasif ve içine kapanık kişilerin etkili şekilde hayata karışması ve özgüven sahibi olması noktasında oldukça etkili bir ekol olarak değerlendirilir. Örneğin kekeme olan kişilerin bu problemlerinin altında özgüven eksikliği ve yetersizlik korkusu barınır. NLP nedir diye merak edenler için bu problemlerin çözümü noktasında kalıcı etkiler bırakacak bir terapi yöntemi olarak bilinir.

Kişiler Hangi Durumda NLP den yararlanmalıdır?

  • İyi bir işi ve evliliği olduğu halde mutlu olunamıyorsa
  • Tıbbi olarak bir buluntu olmadığı halde kekemelikten kurtulunamıyorsa
  • Tıbbi olarak bir rahatsızlık teşhisi bulunmadığı halde ağrı çekiliyorsa
  • Tırnak yeme, el yıkama ve banyo yapma takıntı haline gelmişse
  • Hafızasına güvenen kişilerin unutkanlık sorunu başlamışsa ve süre içinde geçmiyorsa
  • Kendini değeriz ve aşağılık gören bir yapıya sahipse
  • Kendi hayatına yön verme gücünü kişi kendinde bulamıyorsa
  • Her konuda ve olayda negatif düşünce yapısını kişi aşamıyorsa

NLP nedir ve ne işe yarar sorularına bu alanlarda destek olunmaktadır. Özellikle etkili iletişim noktasında fayda sağlayan ve kişiye öz güven kazandıran NLP bireylerde bu konular üzerine yönelmektedir. Kişi kendini sevmiyor ve bir türlü pasif durumdan çıkamıyorsa NLP metodu ile hayatına değer katmaya ve kendi değerini fark etmeye başlar.

Zihin ile iletişim arasındaki tutucu bağın kuvvetlenmesi kişide konuşma ve ifade başarısı şekilde yansıma oluşturmaktadır. Kendini iyi ifade edebilen kişilerin hayatlarında ve tercihlerinde daha başarılı olması sağlanmaktadır.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM