Yaşam Analizi Hizmeti

Yaşam analizi, herhangi bir olayın biyolojik organizmada gerçekleşme zamanının hesaplanmasına yönelik olarak modelin geliştirilmesi zamanında kullanılan istatistiksel daldır. Yani herhangi bir kaza, hastalık gibi ölümcül durumları sağ olarak atlatmaktır. Bir diğer adı ise “sağkalım” dır.

Nerelerde Kullanılır?

İlgilenilen herhangi bir olayın ya da durumun gerçekleme süreci içindeki verileri analiz için kullanılan bir yöntemdir. Birden fazla deneyi bu yöntemle mukayese ederek klinik denemeler gibi medikal araştırma veya araştırmalarında başlangıç olarak kişinin deneysel çalışmaya katıldığı an baz alınarak uygulanır.

Örneğin; Bir hasta ölümünü ele alındığında başlanılan deneyin başlangıcı hastanın ölümüne kadar geçen süre yani yaşam zamanını ifade eder. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta ise hastanın yaşam süresi olmaya da bilir. Yani yeni bir ilacın veya hastalıkta geliştirilmiş yeni tedavi yönteminin hasta veya hastalar üzerindeki etkileri ortaya çıkması halinde incelenebilmektedir.

Yaşam Analizi Özellikleri Nelerdir?

  • Yaşam analizi, sadece tıpta da değil sosyal hayatta, zooloji, ekonomi, botanik gibi birden fazla alanda uygulana bilinir.
  • Popülasyondaki bazı durumların oluşum süreçleri kullanan yöntemle ilgilenir.
  • Yaşam analizlerinin yapılmasının en önemli etken ise uygulana çalışmaları esnasında herhangi bir sebep ile gözlem dışı kalmış yapılan gözlemlerin de içinde olduğu bir hesaplama ile analiz etmektir.
  • Bu teknik tamamlanmış gözlem ( Araştırma sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan elde edilmiş gözlemdir.) ve tamamlanmamış gözlem (Kişilerin araştırma sürecinde bir sebepten dolayı araştırma sürecinin dışında kalması ile sonuca varılamayan gözlemdir.) olarak bireyleri iki kısımda kapsamaktadır.
  • Karşılaştırılan iki olay arasındaki sürecin uzunluğuna dayanan deneydir.
  • Analiz için yaşam süreçleri gösterilerek yaşam tablosu oluşturulur.
  • Yaşam sürelerinin değişikliklerden etkilerden etkilenip etkilenmediğini inceler.

Yaşam Analiz Tablosu Neden Hazırlanır?                 

Araştırmanın veri sonuçları araştırmacının belirlediği süre aralığı çerçevesinde değerlendirilir. Bu süre aralıklarının getireceği bazı olumsuzluklara karşı olarak da Kaplan- Meier e göre temel alınan durumlar olur.

Çalışmada belirtilen süre zarfınca gözlemler günü gününe yapılması nedeniyle yaşam tablosu gerçekleşen her olayda, olayın ortaya çıkış sürelerini temel alan Kaplan-Meier yöntemi ile oluşturulmaktadır.

Yöntem %100 olan yaşam olasılığını bu süre aralıklarıyla ulaştığı yeni yüzdelik düzeyini belirtir.

Takip Et!
Sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek gelişmelerden ve yaklaşan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.


 

WHATSAPP İLETİŞİM